Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Dünya Mirası Listesi ::::: Roma İmparatorluğu Sınırları - Hadrian Duvarı        
Ülke Şehir Kategori Ekleme Düzenleme Okunma Yorum Yazan 
İngiltere Kültür Mirası 25 Kasım 2011 02 Ocak 2013 5940 0 Erdin İVGİN 

 Roma İmparatorluğu Sınırları - Hadrian Duvarı
 İngiltere
 (Kültür Mirası)

Roma Surları' Roma İmparatorluğu'nun en geniş haliyle M.S. 2. yüzyıldaki sınır hattını temsil etmektedir. 5000 km'lik bir alanda Atlantik sahilinden kuzey Britanya'ya, Avrupa'dan Karadeniz'e ve oradan Kızıl Deniz'e ve tüm Kuzey Afrika'dan Atlantik kıyı şeridine kadar yayılmıştır. Surlardan bugüne kalanlar inşaat duvarları, hendekler, kaleler, hisarlar, gözetleme kuleleri ve sivil yerleşimlerdir. Hattın belli öğeleri kazıya tabi tutulmuştur, bazıları yeniden inşa edilmiş ve küçük bir kısmı da yok edilmiştir.

 
FOTOGRAF: NormanEinstein / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0
Hadrian Duvarı, İngiltere'yi doğu-batı doğrultusunda ikiye ayıran Roma İmparatorluğu zamanında taştan yapılmış bir settir. Duvar, İngiltere'de inşa edilmiş üç istihkamın ikincisidir. Bunlardan ilki Gask Ridge, üçüncüsü ise Antonine Duvarı'dır. Her üç duvar da Roma İmparatorluğu denetimindeki Britanya'nın ekonomik düzenini ve güvenliğini, İskoçyalı kuzey kabilelerinin akınlarından korunmak için kuzeye inşaa edilmiş olup imparatorluğun kuzey sınırlarını çizmiştir. 118 km uzunluğundaki Hadrian Duvarı M.S. 122'de Britanya'nın en uçtaki kuzey sınırlarındaki Roma bölgesinde İmparator Hadrian'ın emriyle kurulmuştur. Askeri bölge organizasyonunun çarpıcı bir örneğidir ve antik Roma'nın savunma tekniklerini ve jeopolitik stratejilerini gözler önüne serer. Hadrian Duvarı, bu üç duvar içinde fiziksel varlığını en çok koruyabilen ve bu yüzden en çok bilinenidir.

 
FOTOGRAF: public domain / Wikimedia Commons
İskoçya'da 60 km uzunluğundaki bir koruma duvarı olan Antoine Duvarı M.S. 142'de İmparator Antonius Pius tarafından kuzeydeki "barbarlara" karşı bir savunma olarak başlatılmıştır. Roma Surları'nın kuzeybatı kısmının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

M.S. 117 yılında imparator olan Hadrian zamanında imparatorluk genişlemesinin sonuna gelmişti ve yeni imparator ülkesinin sınırlarını güçlendirme kararı aldı. M.S. 122 yılında Britanya'yı ziyareti sırasında Hadrian, Britanya'nın batısındaki Solway Firth ile doğusundaki River Tyne arasında, kuzey barbarının istilalarından korunmak için bir duvar örülmesini emretmiştir. Duvar imparatorluğun en güçlendirilmiş duvarı olmasının ve İngiltere'deki kuzey sınırlarını oluşturmanın yanında gümrük kapısı ve vergilendirme noktası olarak işlev görmüştür.

 
FOTOGRAF: public domain / Wikimedia Commons
Duvarın önemli bir kısmı, özellikle orta bölümü, halen ayaktadır. Genelde Roma Duvarı olarak adlandırılan duvar, Kuzey İngiltere'nin en popüler turizm merkezidir. Duvar 1987'de UNESCO Dünya Mirası Alanları 'na dahil edilmiştir.

 
FOTOGRAF: public domain / Wikimedia Commons
KAYNAK:
© UNESCO/World Heritage - ©www.wikipedia.org - © www.tripadvisor.com.tr

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi: 1987
Liste Sıra No: 430
Niteliği: Kültür Mirası
Yeri: Kuzey İngiltere, İngiltere
Koordinatlar: N54 59 33.4 W2 36 3.6

 
İngiltere
Ana Sayfa
  İngiltere
Dünya Mirasları
  Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Son Eklenen Dünya Mirası
Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı)
(14 Eylül 2017)
İsfahan Mescid-i Cuma
(13 Eylül 2017)
Yezd Tarihi Kenti
(12 Eylül 2017)
Günbed-i Kavus
(12 Eylül 2017)
Gülistan Sarayı
(11 Eylül 2017)
Meymand Kültürel Peyjazı
(08 Eylül 2017)
Bisotun
(06 Eylül 2017)
Bem ve Kültürel Manzarası
(05 Eylül 2017)
Nevruz
(05 Eylül 2017)
Aş Pilav, Geleneksel Bir Yemek ve Tacikistan'daki Sosyal ve Kültürel Bağlamları
(04 Eylül 2017)