Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Gerede Mayhası 2 – Gerede Hayvan ve Emtia Panayırı 2011        
Ülke Şehir Ekleme Tarih Aralığı Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Bolu 06 Eylül 2011 30 Eylül 2011
02 Ekim 2011
1925 0 Erdin İVGİN 
 
 Gerede Mayhası 2 – Gerede Hayvan ve Emtia Panayırı 2011
 Türkiye » Bolu
 (Tanıtım)

Gerede Belediyesi tarafından geleneksel olarak yapılan hayvan ve emtia panayırının ikincisi 30 Eylül- 2 Ekim 2011 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi.

Gerede Belediyesi yetkilileri, hayvan ve emtia panayırı hazırlıklarının devam ettiğini, panayıra olan ilginin her yıl artarak devam ettiğini, bu yıl yapılacak olan panayıra yoğun bir katılım beklediklerini söyledi.

Özellikle çevre il ve ilçelerin de yoğun olarak rağbet ettiği bir tür ticari fuar olan Gerede Panayında canlı hayvan alım satımından, kızarmış kaz satışına, çamaşır satışından bakliyat satışına aklınıza gelebilecek her tür eşya ve malzeme satışına ve çocukların gözdesi lunaparka kadar bir çok renkli görüntüye sahiptir.

Geniş pazaryeri, lunapark, gösteri ve eğlence merkezlerinin bileşkesi sayılabilecek yerel sosyal eğlence etkinliklerinin yapıldığı Gerede Panayırı, aynı zamanda bölgesel bir fuar ve pazarı andıran, eğlencesi bol bir organizasyon niteliğindedir.. Ekonomik açıdan birçok müşteri çekmek için çesitli eğlence ve etkinlikler yapılmaktadır. Eskiden cambaz gösterilerinin yapıldığı panayırda zaman zaman at yarışları da yapılmaktadır.

Gerede Panayırında birçok el emeği, göz nuru ürünler satılıyor. Sosyal hayatın canlanmasını sağlayan, bögenin en büyük Türkiyenin sayılı panayırlarından olan Gerede Hayvan ve Emtia Panayırında, Kaz, Şak Şak Helvası, Köfter, Keş simge durumunda. Bilhassa kızarmış Kaz panayırın adeta sembolü; konumunda.

Panayır Osmanlıcada Mahiye yâda Mahya'dan gelir. Anlamı hayat veya canlılık demektir. Dilimize zamanla Mayha olarak yerleşmiştir.

Gerede (Mahyası) Panayırının ne zaman kurulmaya başlandığı hakkında elimizde kesin bilgiler olmamakla birlikte eldeki verilere göre 16 yüzyıldan itibaren kurulmaya başlamıştır. Gerede ve çevresinde eskiden tarım ilkel yöntemlerle yapıldığı için güz sonu Eylül ortalarını bulmaktaydı. Bu nedenle köylü güzünü koyduktan sonra kışlık alış verişini yapmak ve eldeki yetiştirdiği ürününü satmak için, Gerede, Dörtdivan ve Çağa kazaları arasında Tarla mahiyesi tabir olan büyük panayır kurulmaktaydı. 1863 Yılına kadar yılda bir gün düzenlenen Gerede panayırı esnafın isteği üzerine Gerede Kaymakamının teklifi ve Meclis Kararı ile bu tarihten itibaren resmi olarak üç güne çıkarılmıştır.

Panayır hakkında detaylı bilgi almak için www.gerede.bel.tr internet sitesini ziyaret ediniz.
 

Türkiye
Ana Sayfa

 

 Türkiye
Festival Etkinlik

 

Bolu
Ana Sayfa

 

Bolu
Festival Etkinlik
 Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Festival/Etkinlik Haberleri (Türkiye)