Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: 553. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri         
Ülke Şehir Ekleme Tarih Aralığı Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Manisa 19 Nisan 2012 21 Mayıs 2012
27 Mayıs 2012
2464 2 Engin D 
 
  553. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri
 Türkiye » Manisa
 (Ulaşım)

Manisa'nın Akhisar ilçesinde, belediye tarafından düzenlenen 553. Çağlak festivali ve Zeytin Şenlikleri bu yıl 21 - 27 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılıyor.

Çağlak Festivali Akhisar'a özgü geleneksel bir bahar bayramıdır. 15. yüzyılda yaşamış bir Akhisar'lı olan Şeyh İsa'nın Çağlak Mesiresinin halk tarafından benimsenmesinde önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte, kültürümüzde önemli yeri olan Hıdrellez, Nevruz vb. gelenekleriyle büyük benzerlik gösteren yerel bir bayramdır.

Geleneksel Çağlak Mesiresi son zamanlarda Akhisar Belediyesinin girişimleriyle bölgesel bir festival haline dönüştürülmüştür. Festival etkinliklerinde yer alan çeşitli oyun ve spor karşılaşmalarına ek olarak, kültür sanat etkinliklerine de yer verilmektedir. Festival boyunca Akhisar ve yöre halkı etkinliklere büyük ilgi gösterir.

Çağlak Mesiresinin başladığı gün Akhisar halkı geleneksel olarak sabahın erken saatlerinde hazırladıkları yiyecekleri de alarak, mesire alanlarına akın ederler. Akşama kadar yiyip, içilir. Genç kız ve delikanlılar en yeni ve güzel elbiselerini giyerler. Çeşitli etkinlikler, güreş ve cirit yarışmaları düzenlenir. Tüccar ve çiftçiler mal ve ürünlerini açtıkları sergilerde satışa çıkarırlar. Gençler tanışma fırsatı bulurlar.

Akhisar'da yüzyıllardır kutlanan, önemli kültür miraslarımızdan Çağlak Festivalini canlı tutmak ve geliştirmek için elele verilmiş, bu konuda sanatçı, esnaf, imalatçı ve diğer tüm vatandaşlar üzerlerine düşen görevleri yapmaktadırlar. Akhisar'ı daha iyi tanıtmak ve binlerce yıldan beri süren bölgesel merkez kimliğini daha da canlandırmaya Çağlak Festivalinin önemli katkısı bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgiye www.caglakfestivali.com/ internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
 

Türkiye
Ana Sayfa

 

 Türkiye
Festival Etkinlik

 

Manisa
Ana Sayfa

 

Manisa
Festival Etkinlik
 Yazılan Yorumlar...
evşen
(01 Mayıs 2012)

evet kerime kardeşimize katılıyorum. konserlerin neler olacağı hakkında ne zaman detaylı bir açıklama gelecek acaba merak içerisindeyim.

kerime
(28 Nisan 2012)

konserleri göremiyorum

 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Festival/Etkinlik Haberleri (Türkiye)