Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Haberler ::::: Skyscanner'dan Moskova'da Yapabileceğiniz 10 Şey        


Ülke Şehir Ekleme Düzenleme Okunma Yorum Yazan 
Rusya Federasyonu Moskova   10 Ekim 2022 5682 0 hakangeziyor 
 
  Skyscanner'dan Moskova'da Yapabileceğiniz 10 Şey

Batı dünyasından görünmez bir çizgi ile ayrılmış olan Moskova, bir zamanların süper gücünün merkeziydi. Şimdi ise yatırımcılar için  yeniden dirilen bir süper güç olarak ziyaretçilerini kabul ediyor. Gelin ünlü uçak arama ve seyahat sitesi Skyscanner'ın desteğiyle Putin'in arka bahçesine kısa bir tura çıkalım: İşte Skyscanner'a göre Moskova'da gezebileceğiniz en ilginç yerler ve yapabileceğiniz en iyi şeyler.

1. Lenin'in Anıt Mezarı
1924 yılında Vladimir Lenin öldüğünde 1 milyona yakın insan onu son yolculuğuna uğurlamak için Kızıl Meydan'da toplanmıştı. 24 saat askerler tarafından koruma altında olan anıt mezarındaki Kızıl Devrim'in babasına halen saygılarınızı sunmak için uğrayabilirsiniz. Lenin'in balmumuyla kaplanmış bedenini görmek alelacele bir deneyim olsa bile - Rus askerler ziyaretçileri o kadar hızlı gönderiyorlar ki rahat rahat bakmanıza imkan yok - Lenin'in naaşını görmek Moskova'nın hem en acayip hem de en güzel turist atraksiyonlarından biri olarak birinciliği hak ediyor.

Kremlin Sarayı (FOTOGRAF:  © Ed Yourdon / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-2.0 - 10.10.2014)

2. Kremlin Sarayı
Moskova'nın en önemli tarihi eserlerinden bir çoğu Kremlin Sarayı'nın yaklaşık 20 metrelik kırmızı tuğla duvarlarının arkasına gizlenmiştir. Dört katedraller dahil Kremlin Sarayı; Devlet Cephanelik Müzesi, bir Elmas Fonu ve Korkunç İvan'ın Büyük Çan Kulesi'ni içinde barındırır. Rusya'da siyasal iktidarın merkezi olarak, Kremlin çok sıkı kurallara tabidir. Bu nedenle sarayı gezerken başınıza buyruk davranamazsınız, askerlerin yönettiği rotayı takip etmeniz gerekir.

3. St. Basil Katedrali
Korkunç İvan tarafından inşa edilmiş olan St. Basil Katedrali Moskova'nın en ünlü tarihi eserlerinden biridir. 16. yüzyılda inşa edilen katedral, Kremlin üçgeni ve Kızıl Meydan'ın üzerinde bulunan kulelerin doğusunda yer alıyor. Katedral'in  dış görünümü Kremlin'e kıyasla sade kalsa da, katedralin içi freskler, resimler ve bir çok dini sanat eseri ile bezeli muhteşem duvar dekorasyonlarına sahiptir.

4. 42 Nolu Yeraltı Sığınağı
Moskova'nın kalabalık caddelerinin altı da üstü kadar ilginçtir çünkü caddelerin 65 metre altında Tagansky nükleer sığınağı (Sığınak 42) bulunur. Joseph Stalin'in emriyle 1950'lerde inşa edilen sığınak, Kremlin'in önemli şahsiyetleri ve onların ailelerini korumak amacıyla yapılmıştır. Sığınağa düzenlenen turlardaki rehberler, KGB ajanı kıyafetleri içinde nükleer bir saldırı olmuş olsaydı Sovyetler Birliği'nde neler olacağını detaylarıyla anlatmaktalar. Bunlara ek olarak turda nükleer  koruma kıyafeti ve KGB üniformalarını deneme fırsatı da bulabilirsiniz.

St. Basil Katedrali (FOTOGRAF:  © Alvesgaspar / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 - 10.10.2014)

5. Uzay Yolculuğu Müzesi
Uzay Kaşifleri Anıtı'nın zemininde yer alan Uzay Yolculuğu Müzesi, Rusların uzay keşif serüveninin tarihini anlatır. Uzaya atılan ilk uydunun bir kopyasının yer aldığı müzede uzaya ayak basan ilk insan olan Yuri Gagarin'in eğitimlerinde kullandığı orijinal kıyafet ve ekipmanlarla müze, Rusya'nın uzay keşif yarışındaki yerini harika bir biçimde gözler önüne sermektedir.

6. Votka Müzesi
Sevseniz de nefret etseniz de Votka'nın oldukça ilgi çekici bir geçmişi vardır. Rusya ve Polonya Votka'nın doğuş yeri hakkında tartışsalar da, Rusya 19. yüzyıldan beri boş durmayarak Rus standartlarını geliştirmeye devam etmektedir. Müze, özellikle 1917 devrimi ve II. Dünya Savaşı'na odaklı şekilde Votka'nın tarihini sergilemektedir. Müzenin en güzel bölümü, restoranında pek çok Votka çeşidini deneme imkanı olmanızdır.

7. Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi
Sanat tarihinin nadide resim ve heykel eserlerinin yer aldığı Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi şüphesiz ki sanatseverler için çekim noktası olacaktır. Müze sahip olduğu eser sayısıyla gösterişine gösteriş katmak için kalıcı sergilerini düzenli olarak çeşitlendirmektedir. En göz alıcı eserleri II. Dünya Savaşı sırasında Berlin'den getirilen parçalar ve Fransız izlenimci akıma ait ünlü seçkileri oluşturmaktadır.

Moskova Metrosu-Kievskaya (FOTOGRAF:  © Antares610 / Wikimedia Commons / CC-BY-3.0 - 10.10.2014)

8. Devlet Tarih Müzesi
Tarih Müzesi, diriliş geçidinden Kızıl Meydan'a girdiğinizde kaşınıza dikilen en dikkat çekici ve heybetli yapıdır. Paleolitik çağdan bugüne Rus tarihini sergileyen müzedeki eserler olağanüstü detaylarıyla ziyaretçilerini büyüler. Biraz uzun soluklu bir içeriği olmasına rağmen, Rus kültürü ve tarihine giriş yapmak için idealdir.

9. Moskova Metrosu
1933 yılında Stalin'in Komünist Partisi Moskova'nın sokaklarının altında toplam 79 km uzanacak bir metro yapılmasını onaylamıştı. Metronun inşasında yer alan sanatçılar "parlak bir gelecek algısını somutlaştıran" tasarım yaratmaları konusunda yönlendirilirken, öylesine büyük ve artistik detayları olan bir metro inşa edilmiş ki, Moskova Metrosu gerçekten şehrin görülmeye değer yerlerinden biri olmuş. Her istasyonun kendine has ayrı bir tasarımı olmasının yanı sıra, Komsomolskaya ve Slavyansky Bulvar İstasyonu tasarımları açısından en popüler durakları oluşturmaktadır.

10. Bolşoy Tiyatrosu
Bolşoy Rusya'nın ulusal tiyatrosu ve dünyanın en büyük tiyatro salonlarından birisidir.   bale, tiyatro ya da opera gibi gösteri sanatlarının delisi olmasak da, Bolşoy büyüleyici atmosferiyle her bir seyircisini kendine hayran bırakmayı ve oyunların içine çekmeyi başarır. Her ne kadar Bolşoy biletlerini internatten online satın almak kulağa cazip gelse de, en uygun fiyatlı seçenek, direkt tiyatronun gişesinden satın almaktır. Biletler çok çabuk tükendiği için erken davranmakta fayda var, izlemeye giderken son dakika kapıdan almayı düşünmeyin bile!


Kaynak: Yazının orijinaline ulaşmak isteyenler Moskova'da Yapabileceğiniz En İyi 10 Şey- Skyscanner internet sayfasını inceleyebilirler. 
Rusya Federasyonu
Ana Sayfa
          Moskova
Ana Sayfa
 
 Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.