Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Haberler ::::: Yeni Kültür Mirasımız: Lavaş ve Çini        


Ülke Şehir Ekleme Düzenleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye   11  Aralık 2016 1752 0 Erdin İVGİN 
 
  Yeni Kültür Mirasımız: Lavaş ve Çini

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası 11. Komite Toplantısı'nda, ülkemiz adına iki adet ulusal, iki adet de çok uluslu dosya, Temsili Liste'ye kaydedilmek üzere sunuldu. 

"Geleneksel Çini Ustalığı" ulusal dosya olarak;  ''İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Jupka, Kartırma, Yufka" çok uluslu dosya ve "Nevruz" da çok uluslu genişleme dosyası olarak komiteye sunuldu.


Azerbaycan'ın moderatörlüğünde Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Kazakistan tarafından sunulan ''İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Jupka, Kartırma, Yufka" dosyası, 30.11.2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda kabul edilmiştir. Böylece somut olmayan kültürel miraslarımızdan 'Lavaş', Türkiye adına da UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne kaydettirilmiş oldu.Bu toplantıda aynı zamanda İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne 2009 yılında kaydettirilen 'Nevruz' kültürünün UNESCO'da kayıtlı olduğu coğrafya genişledi. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 7 ülkeye Afganistan, Tacikistan, Kazakistan, Irak ve Türkmenistan'ın ilave edildi. Nevruz dosyasında daha evvel Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan ve Türkiye yer alıyordu. 


01.12.2016 tarihinde yapılan oturumlarda ise Türkiye olarak sunduğumuz "Geleneksel Çini Ustalığı" listeye dâhil edildi ve ülkemiz adına tescillenmiş oldu. Yüzyıllardır sadece bir bezeme olarak değil aynı zamanda bir sağaltma aracı olarak da kullanılan ve bu nedenle kamusal ve dinî  yapıları süsleyen çini sanatı da artık UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'nde Türkiye adına tescilli. Geçmişle bugün arasındaki kültürel bağların güçlenmesine, kültürel kimliğin  geleceğe taşınmasına katkıda bulunan çini sanatı da saygının, olgunluk ve hoşgörünün en yoğun hissedildiği sanatlarımızdan biri olarak insanlığın ruhuna hitap eden yeni bir dünya mirası oldu. 

Beş binden fazla ustasıyla günümüze taşınan geleneksel çini sanatı alanındaki derin bilgileri ve üstün becerileri göz önünde bulundurulan Sıtkı Olçar ile Mehmet Gürsoy ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2010 yılında 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ilan edilmişti. Sıtkı Olçar Çini Müzesinin geçici açılışını geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Kütahya'da gerçekleştirmişti. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile  Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu'nun eşgüdümünde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası 11. Komite Toplantısı'na katılan Türkiye, böylece listeye kayıtlı kültürel miras sayısını 14'e ulaştırarak, en çok unsur kaydettiren 10 ülkeden biri oldu. 

Uluslararası tanıtımının UNESCO tarafından yapıldığı, ülkelerin kültürel diplomasilerine ve kalkınma bağlamındaki kültür endüstrilerine güç sağlayan temsili listede Türkiye'nin daha evvel 12 unsuru yer alıyordu.

Türkiye'nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne kaydettirdiği önceki unsurları; Meddahlık Geleneği (2008), 
Mevlevî Sema Törenleri (2008), 
Âşıklık Geleneği (2009), Karagöz (2009), 
Nevruz (Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan ile ortak dosya-2009), 
Geleneksel Sohbet Toplantıları (Yaren, Barana, Sıra Geceleri ve diğer-2010), 
Alevî-Bektaşî Ritüeli Semah (2010),
Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali (2010), 
Geleneksel Tören Keşkeği (2011), 
Mesir Macunu Festivali (2012), 
Türk Kahvesi ve Geleneği (2013) ile 
Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı (2014). 

KAYNAK: http://www.kultur.gov.tr/
FOTOGRAFLAR: http://www.kultur.gov.tr/
 
Türkiye
Ana Sayfa
         
Ana Sayfa
 
 Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.