Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Düsseldorf Karnavalı 2018 Şubat       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Almanya Düsseldorf 05 Şubat 2016     2360 0 Engin D 

 Düsseldorf Karnavalı (2018 Şubat)
 Almanya » Düsseldorf
 (Festival)

Şubat ayında yapılan Düsseldorf Karnavalı kentteki en önemli etkinliktir. Danslarından izleyicilerine, kıyafetlerinden müziğine ve sanatına kadar dopdolu içeriğe sahip Düsseldorf Karnavalı gelenlere eğlenceli anlar yaşatır.

"Faşing" ya da "Karnaval" özellikle Ren bölgesinde olmak üzere Almanya'nın katolik kesimlerinde kutlanan eski bir gelenektir. Düsseldorf karnavalı en önemlilerinden biridir. Almanların „besinci mevsim" diye nitelendirdikleri Faşing dönemi 11.ayın 11. günü, saat 11.11'de başlar ve en önemli geçit törenlerinin yapıldığı şubat ayı ortasına denk gelen „Güllü Pazartesi" („Rosenmontag") sonrasındaki „Küllü Çarşamba" („Aschermittwoch") sona erer. İnsanlar kılık değiştirir, komik maskeler takar ya da geleneksel kostümler giyerler, çeşitli kutlamalara ve geçit törenlerine katılırlar. Faşing/Karnaval geleneği eskilerin kışı kovmak amaçlı örf ve adetlerine dayanmaktadır. Bu çılgın dönemin zirvesini „Kirli Perşembe"den („Schmutziger Donnerstag") „Küllü Çarşamba"ya kadarki son hafta oluşturur. Bundan sonra artık Paskalya'ya kadar 40 günlük bir oruç ve feragat dönemi başlar.Almanya'nın batısındaki Ren bölgesinde "Güllü Pazartesi" günü resmi tatil olmamasına rağmen kimse işe gitmez, gidenlere de deli gözüyle bakılır. Bu günde insanlar önemli karnaval kentlerine akın ederler. Düsseldorf'da bu sayı 1 milyonu geçer.

Karnavalin kelime anlamının Latince „carnelevare"den geldiği ve „eti ortadan kaldırmak" demek olabileceği sanılıyor. Karnaval 10 Şubat 1823'de Köln'de "Festival Komitesi" tarafından kurularak kendine özgü biçimine kavuşmuştur. Karnavalde giyilen tipik üniformalar, muhafız ve üniformalı kadın dansçı kostümlerinin geçmişi Napolyon döneminin kent koruma muhafızlarına kadar uzanır.Düsseldorf'ta kutlanan karnavalin geçmişiyse ortaçağ şövalyelerinin temsillerine ve kostümlü balolarına dayanmaktadır. Karnaval, Düsseldorf'a özgü "Helau" şeklindeki selamlamalarıyla karşılanıyor. Hellau, kimine göre haleluya'dan evrilerek gelmistir, kimine göre de çok tanrılı dönemlerde yeraltı (cehennem -Hell-) tanrısına göndermedir. Kötülükleri kovmak için kostümler giyilir ve bu şekilde bağırılır. Her bölgenin kendine özgü bir deyimi vardır en yaygını Helau'dur.Kadınların belediye binalarını basıp kontrol altına alması ile başlayan bu son hafta, binlerce kişinin karnaval kostümlerini giyerek katıldığı kutlamalara sahne oluyor. İnsanların kostümleriyle sokağa döküldükleri ''Gül Pazartesi'' diye adlandırılan ''Rosenmontag'' günü şenlikler doruğa ulaşıyor. Kent sokakları konfeti ve şekerleme yağmuruna tutulurken, çeşitli karnaval dernekleri sokaklarda karnaval araçlarıyla geçitler düzenliyor. Gece, gündüz devam eden eğlenceler temsili bir kuklanın ateşe verildiği ''Aschermittwoch'' etkinliği ile sona eriyor. Karnaval geleneği kış mevsiminin barındırdığı varsayılan kötü ruhların kovulması adetine dayanıyor. Karnavalın ardından Hristiyanlar için 'Fasten Zeit' denilen geleneksel oruç dönemi başlıyor.


Karnaval ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.karneval-in-duesseldorf.de internet sitesinden ulaşabilirsiniz. 
Almanya
Ana Sayfa
   Almanya
Festival Etkinlik
  Düsseldorf
Ana Sayfa
  Düsseldorf
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Festival/Etkinlik Haberleri (Şubat)
Rio Karnavalı
Brezilya » Rio de Janeiro
Chiang Mai Çiçek Festivali
Tayland » Chiang Mai
Menton Limon Festivali (Fete du Citron)
Fransa » Menton
Saranac Gölü Kış Karnavalı
A.B.D. » New York
Winterlude Festivali
Kanada » Ontario
Çıplaklar Festivali (Saidai-ji Hadaka Matsuri)
Japonya » İnazawa
Viareggio Karnavalı (Carnevale di Viareggio)
İtalya » Viareggio
Binche Karnavalı (Carnaval de Binche)
Belçika » Binche
Paris Karnavalı
Fransa » Paris
Ivrea Karnavalı (Storico Carnevale di Ivrea)
İtalya » Torino
Mardi Gras New Orleans
A.B.D. » New Orleans
Sapporo Kar Festivali (Yuki Matsuri)
Japonya » Sapporo
Oruro Festivali
Bolivya » Oruro
Jorvik Viking Festivali
İngiltere » York
Patras Karnavalı
Yunanistan » Patras
Düsseldorf Karnavalı
Almanya » Düsseldorf
Venedik Karnavalı
İtalya » Venedik
Mazatlan Karnavalı
Meksika » Mazatlan
Sitges Karnavalı
İspanya » Barselona
Maslenitsa (Pancake Week)
Rusya Federasyonu » Moskova
Renklerin Festivali (Holi)
Hindistan » Hindistan Genel
Trinidad Karnavalı
Trinidad ve Tobago » Trinidad
Candelaria Festivali (Virgen de la Candelaria)
Peru » Puno