Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Macaristan ::::: Budapeşte ::::: Budapeşte Gezi Rehberi : 4 (Alışveriş - Konaklama - Diğer)        
Ülke Şehir Ekleme Düzenleme Gezi Tarihleri Okunma Yorum Yazan 
Macaristan Budapeşte 06 Mayıs 2013 01 Ocak 2013
01 Ocak 2013
41615 1 hakangeziyor 

 Budapeşte Gezi Rehberi : 4 (Alışveriş - Konaklama - Diğer)
 (Faydalı Bilgiler)

Budapeşte'ye ulaştık, görülecek yerleri gördük, yerel lezzetleri tattık... Peki unuttuğumuz bir şeyler kaldı mı acaba? Merak ediyorsanız devamını gözden geçirebilirsiniz... Katkılarınızı bekliyoruz...


Hava Durumu

Doğu Avrupa'nın en güzel şehirlerinden birisi olarak kabul edilen Tuna Nehrinin bir gerdanlık gibi süslediği Budapeşte'yi gezmek için en ideal dönemler Mayıs-Eylül ayları arası. Kış döneminde sıfırın altında 15 dereceye varan soğuklar bu dönemde keyifli geziler yapmanızı engelleyecektir. Yine de karlar altındaki Budapeşte Tuna ile birleşince harika manzaralar veriyor diyenler de mevcut. Tercih sizin...

www.climatedata.eu...
 

Para Birimi

Her ne kadar 2004 yılından beri AB üyesi olsa da Macaristan'ın para birimi Forint (FT, HUF). Euro'ya 2020 yılında geçmesi bekleniyor. 1 Euro yaklaşık 290 HUF olarak işlem görüyor. Büyük ve uluslararası mağazaların tamamında ve popüler restoranlarda forint dışında Euro ile de ödeme yapabilirsiniz ancak kur farkı mutlaka aleyhinize olacaktır. Bu yüzden forint almanız tavsiye olunur.

Pek çoklarının şehre ilk adım attığı yer olan havaalanında sadece kısa süreli ihtiyacınız kadar para bozdurmanız uygun olacaktır. Zira şehir merkezindeki döviz bürolarına göre %25-30 oranında zarar edersiniz. Havaalanı kadar olmasa da tren istasyonlarında da benzer durum söz konusu. Şehir merkezindeki döviz bürolarında fiyatlar en çok birkaç kuruş farklılık gösteriyor. Pek çoğunda ışıklı panolarda kur yazıyor, vergisiz net tutarı mutlaka sorun. Aksi takdirde elinize daha az miktarda forint geçebilir. Vaci ve benzeri turistik bölgelerde sokakta para bozduranlardan uzak durmanızda fayda var. Bunun dışında ATM'lerde geçerli olan banka kartlarınızla da (kredi kartı değil, maaş kartları vb.) makinelerden forint alabilirsiniz. Özellikle kur açısından en iyi fiyatı buralardan alırsınız ancak çekeceğiniz miktara göre bankanız sizden 5-10 TL masraf kesebilir. Bu yüzden bu yöntemi kullanacaksanız ihtiyacınız olan miktarı parça parça yerine bir defada çekmeniz lehinize olacaktır.

Konaklama

Budapeşte saat ekseni çevresinde yapılandırılmış ve romen rakamlarıyla ifade edilen 23 farklı bölgeden oluşuyor. Şehrin gezilecek yerleri olarak kabul edilen "merkez" bölgeler ise kuzey-güney ekseninde Margit Adası ile Szabadsag Köprüsü; doğu-batı ekseninde ise Buda Kalesi ile Kahramanlar Meydanı arasında kalan bölge. Ulaşım açısından aynı biletle, "HEV" bölgesel trenleri hariç, her türlü toplu ulaşım aracına binebiliyorsunuz.

Her ne kadar Budapeşte pek çok diğer popüler Avrupa şehrine göre "ucuz" olarak değerlendirilse de konaklama açısından durum farklılaşabiliyor. Otellerin nerdeyse %90'ı Peşte civarında toplanmış durumda. Tahmin edebileceğiniz gibi Tuna Nehri'nin iki tarafında, Buda Kalesi civarında ve Andrassy Bulvarında bulunan çok yıldızlı oteller oldukça tuzlu. Kısacası ana merkezde konaklama ücretleri görece yüksek. Ancak ana merkezden biraz uzaklaştığınızda fiyatlar oldukça düşüyor. Terez ve Erszebet Bulvarları civarında, Nyugati ve Keleti tren istasyonlarına yakın bölgelerde, Kahramanlar Meydanı civarında daha ekonomik alternatifler bulunabilir. Fikir vermesi açısından booking.com internet sitesinden Haziran 2013 tarihine ait farklı bölgelerdeki üç yıldızlı otellerden alınmış, iki kişilik, günlük kahvaltı dahil oda fiyatlarını verelim: (Otellerin beğeni ortalaması 8 ve üzerindedir):

1- Hotel Metro, 60 €, (Nyugati Tren İstasyonu civarında; Kresz Géza u. 1)

2- Elit Hotel, 54 €, (Keleti Tren İstasyonu civarında; Rakoczi ut 67)

3- Burg Hotel, 80 €, (Buda Kalesi civarında; Szentháromság tér 7-8) (Ana Merkez)

4- City Hotel Matyas, 70 €, (Elizabeth Köprüsü civarında; Március 15. tér 8) (Ana Merkez)

5- Benczur Hotel, 46 €, (Kahramanlar Meydanı civarında; Benczur u. 35)

Budapeşte merkezde bazı önemli noktalar...
 

Diğer eski doğu bloğu ülkelerinde olduğu gibi Budapeşte'de apartman dairesinde konaklamak da son derece yaygın. Oldukça ekonomik bir seçenek olan apartman dairelerinde konaklamanın maliyeti, konaklayacak kişi sayısı artıkça, adam başı 8-10 €'lara kadar düşüyor. Genelde ev sahibini anahtarı alırken ve iade ederken görüyorsunuz. Bazı durumlarda bir miktar depozit ödemek zorunluluğu olabiliyor.

Alışveriş

Budapeşte'de gıda satan marketler genelde sabah 07.00'den 18.00-19.00 saatleri arasında açık. Özellikle Peşte tarafında bulunan ve alkol, sigara, su ve atıştırmalık satan minik marketler ile TESCO gibi çok büyük olanlar neredeyse 24 saat hizmet veriyor. Diğer dükkânlar hafta içi 10.00-18.00 saatleri arasında açıkken cumartesi günleri ise öğlen 13.00'a kadar açık. Pazar günleri pek çok dükkân kapalı.

Alışveriş yapacağınız dükkanların neredeyse tamamında kredi kartı geçerliyken bazı lokal ve küçük yerlerde sadece nakit ödeme yapabiliyorsunuz. Bu yüzden yanınızda forint bulunması gerekiyor.

Peki Budapeşte'den Türkiye'ye dönerken sevdiklerinize ne getirebilirsiniz?  Bunlardan ilki pek çok yerde bulabileceğiniz ve "Herend porselenleri" olarak da bilinen el yapımı porselenler. Bunun dışında kırmızıbiber ve bununla ilgili hediyelikler, şarap, el yapımı folklorik kıyafet ve eşyalar, tahta oymacılığına yönelik eşyalar, dantel işleri de ilk akla gelenler. Bu malzemeleri, başta Vaci Caddesi civarı ve Kale Tepesi'nde bulabileceğiniz gibi Budapeşte'ye gelen her turistin olmazsa olmazlarından olan Szentendre kasabasından da almanız mümkün. Zira buradaki küçük dükkânlarda Budapeşte ve Macaristan'a ait her türlü hediyelik eşyayı bulabilmeniz mümkün.

Budapeşte'nin en önemli alışveriş caddesi, iki bölümden oluşan yaklaşık 1300 metrelik Vaci olarak bilinse de burayı kesen diğer ara sokaklar da pek çok ünlü mağazaya (Benetton, Tommy, Sisley, Puma, Lacoste vb.) ev sahipliği yapıyor. Bunlardan birisi olan ve Vörösmarty ile Deák tér arasındaki 150 metrelik mesafede bulunan Moda Caddesi (Fashion Street) 2007 yılında oluşturulmuş. Bunun dışında Margit Köprüsünden başlayarak yaklaşık 4 km boyunca uzanan ve 5 farklı isimle anılan Nagykörút'de bir diğer alışveriş bölgesi olarak anılabilir.

Alışveriş merkezlerine gelince... Özellikle 1990'larla birlikte Budapeşte'de nerdeyse aradığınız her şeyi bulabileceğiniz alışveriş merkezleri açılmış. Bunlardan en popüler birkaç tanesinin ismini ve bazı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

- Budapest Europeum: Blaha Lujza tér 3-5., district VII., M2 metro, trams 4-6

- West End City Center: Váci út 1-3., district VI., M3 metro, trams 4-6 Nyugati tér station (Match Süpermarket ve Starbucks bulunuyor)

- Corvin Shopping Center: Futó utca 37-45., district VIII., M3 (blue) metro, trams 4, 6 Ferenc körút (CBA Süpermarket bulunuyor)

- Allee Shopping Center: Október 23. utca 8-10, trams 4, 6, 18, 19, 41, 47, 49, 61; otobüs 53, 86, 150, 150E, 212, 250 (Interspar Süpermarket ve Burger King bulunuyor)

- Arena Plaza: Kerepesi út 9., VIII. district, M2 metro, Keleti pályaudvar'dan yürüyerek ya da 178 ve 95 no'lu otobüsle (Tesco Süper market, Burger King, MC Donalds ve Tchibo bulunuyor)

Pazar yeri denince hiç şüphesiz ilk akla gelen yer Central Market Hall. Ya da diğer adıyla Nagy Vasarcsarnok. İki katlı kapalı pazar ışıltılı ve renkli çatısı ile de ilgi çekiyor. Giriş katı tamamen yiyecek malzemelerine ayrılmış. Meyve, sebze, et, macar salamları, biber çeşitleri, peynirler... Üst katlarda ise giyecek malzemeleri, hediyelik eşya dükkânları, restoran ve çeşit çeşit fast food tarzı kafeler bulunuyor. Pazarda bazı dönemler perşembe-cumartesi günleri, bir tür festival tadında, ülke mutfaklarına ayrılıyor. Örneğin, 22-23 Ağustos 2013 tarihleri Türk mutfağına ait. Liberty (Szabadsag) Köprüsünün Peşte tarafında yer alan kapalı pazara ulaşmak için 2,47 ve 49 no'lu tramvay hatlarını kullanabilirsiniz. Pazarda yiyecek bir şey bulamazsanız çıkış kapısının tam karşısında bir Burger King bulunuyor.

Kırmızı biber olan "Paprika" Macaristan'da oldukça popüler...
 

Büyük Pazar dışında özellikle organik yiyecekler ve Macaristan'a özgü hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz farklı pazar yerleri de bulunuyor. Hold Utca Market, Hunyadi Ter Market, Rákóczi tér Market, Batthyány tér Market ve Klauzál tér Market ilk akla gelenler.

Özellikle Peşte tarafında nerdeyse 24 saat hizmet veren minik marketler bulunuyor. Aşağıda ise bunun dışındaki süpermarketlerden bir kaçına ait bilgiler var.

- Tesco Expressz: Teréz körút, 55 (Nyugati Tren istasyonu civarı)

- Tesco Expressz: Rákóczi út, 20 (Astoria ile Blaha Lujza Metro istasyonları arası)

- Match Supermarket: Andrássy út, 30 (Oktogon ile Opera Metro istasyonları arası)

- Spar Supermarket: Batthyány tér 5-6 (Batthyány Meydanında)

Elektronik meraklıları da Nyugati tren istasyonunun arka tarafındaki Media Markt'ı ziyaret edebilirler.

Peki alışveriş yaparken vergi iadesi alma şansımız var mı? Elbette... Vergi iadesi alabilmek için tek seferde en az 50.000 HUF alışveriş yapmanız gerekiyor. Elbette ilgili belgenin düzenlenebilmesi için alışveriş yaptığınız mağazada "Tax Refund" ibaresinin bulunması gerektiğini unutmayın. Yaklaşık %19'luk vergi iadesini havalimanında nakit alabiliyorsunuz. 

Eğlence-Gece Hayatı

Budapeşte oldukça renkli bir gece hayatına sahip ve diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ekonomik denilebilir. Bazıları ücretsiz olsa da pek çok gece kulübünün 1000-2000 HUF arasında giriş ücreti oluyor. Alkollü içecekler ise 500-1500 HUF arasında değişiyor. Yeri gelmişken bu kadar renkli gece hayatı olan şehirde bazı mekânların turistler açısından son derece tehlikeli olduklarını belirtmek lazım. Özellikle Vaci Caddesi civarında gezerken sizi ısrarla davet eden kişilere dikkat etmeniz gerekiyor. Aşağıda özel bir internet sitesinin "uzak durulması gereken" mekânlar listesini veriyoruz:

  Aphrodite Akropolis Club Address: Kecskeméti utca 17. V. district

  Caligula Striptease bar Address: Szilágyi Erzsébet fasor 37-39., II. district

  Captain Jack's

  Club Mephisto in Váci utca

  Flashdance in Váci utca

  Fontana Club in Váci utca

  Table Dance bar in Váci utca

  Sweet Milk Bar Address: Hold utca 13., V. district

  Piccolo Bar at Parisi udvar near Váci utca, V. district

  Fortuna Nightclub, Address: Fortuna utca 4., in Castle District

  Dolce Vita bar in Október 6. utca, V. district

  Ecstacy Club

  Mambo Club Address: Hegyalja út 2., I. district

  Muskatli Espresso Address: Regős utca 8. XI. district

  Nirvana (Lola Club) on Szt. István körút 13. (Grand Boulevard)

  Pigalle Club Address: Kiss József utca 1., VIII. district

  Crazy Horse Address: Kiss József utca 4., VIII. district

  Showgirls Nightclub

  Tiamo Nightclub Address: Ferenc körút 19-21., IX. district

  Torony Eatery

  Zug-Love, Address: Bonyhádi út 141., XIV. district

 

Gece hayatında temel adresler; 6. Bölgede, Opera Binası civarında, Liszt Ferenc Meydanı ve Nagymezo Caddesi, 7 Bölgedeki Kazinczy Caddesi ve 9. Bölgedeki Ráday Caddesi. Liszt Ferenc Meydanındaki Incognito Bar jazla öne çıkarken farklı lezzetler için aynı bölgedeki Cafe Mediterran'ı deneyebilirsiniz. Szent István Meydanı 11 numarada yer alan Negro özellikle gençler arasında oldukça popüler. Geceyi erken bitirmek istemeyenler Tuna nehrindeki bir tekne olan A38'i ya da Nepligeti Caddesi 2 numarada yer alan E-Klub'ü tercih edebilirler. Daha farklı deneyim arzu edenler ise Lövőház Caddesindeki Kaméleon Klub'ü, Kalvin Meydanı yakınındaki Baross Caddesinde bulunan Marilyn's Gece Klübü ya da Nyugati tren istasyonu ile Oktogon Meydanı arasında kalan Hallo Striptease Bar'ı deneyebilirler.

Budapeşte'de gece hayatının vazgeçilmezlerinden birisi de elbette kumarhaneler. Forint dışında kredi kartı ve ABD Dolarının da geçerli olduğu kumarhaneler daha çok popüler otellerde bulunuyor. Gresham Sarayı içindeki Casino Gresham, Atrium Hyatt Otel içindeki Las Vegas Casino, Casino Budapest Hilton, Casino Lido ve Orfeum Casino ilk akla gelenler. Las Vegas hariç diğerlerinde kıyafet şartı bulunduğunu unutmayın.

Tekne Turları

Muhteşem Tuna Nehrinin keyfini çıkarmak için tekne turlarına katılabilirsiniz. Farklı firmalara ait farklı konseptlerde tekne turları bulunuyor. En popüler olan kuşkusuz ortalama 60 dakikalık klasik tekne turları. 10'a yakın firma tarafından gerçekleştirilen turlarda size bir içecek ikram ediliyor. Ortalama fiyat yetişkin 4500 HUF, öğrenci 3500 HUF. Zaman zaman ekstra kampanyalarla daha ucuz fiyatlara da rastlanabiliyor. Bu turlardan bazılarında Margit Adasında bir saatlik mola şansınız da var. Seyir esnasında yaklaşık 15 dilde anlatım yapılıyor ve bazılarında Türkçe de bulunuyor. Klasik tur dışında öğle yemekli turlar (ortalama 8300 HUF), akşam yemekli turlar (ortalama 10.800 HUF) da diğer alternatifleriniz. 

Sziget, Avrupa'nın en önemli müzik festivallerinden birisi olarak nitelendiriliyor...
 

Etkinlikler

Budapeşte yıl boyunca pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. İşte bunlardan bazıları:

- Sziget Festivali: Avrupa'nın en önemli müzik festivallerinden birisi olarak kabul festival Ağustos ayında yapılıyor.

- Bahar Festivali: Her yıl Mart-Nisan aylarında düzenlenen festivalde pek çok konser ve sanatsal etkinlik düzenleniyor.

- Palinka Festivali: Her yıl Mayıs ayında yerel lezzet palinkanın festivali düzenleniyor.

- Mangalica Festivali: Her yıl şubat ayında düzenlenen festival gastronomi ile ilgili.

- Bira Festivali: Her yıl Ağustos ayında düzenlenen festivalde bira su gibi akıyor.

- Gourmet Festival: Mayıs sonu veya haziran başında düzenlenen festivalde yeme-içme ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

Tatiller

Budapeşte'de tatil günleri şunlardır:

- Yeni Yıl (1 Ocak),

- National Day (15 Mart),

- Paskalya (Mart/Nisan),

- İşçi Bayramı (1 Mayıs),

- Constitution Day (20 Ağustos),

- Republic Day (23 Ekim),

- All Saints' Day (1 Kasım),

- Noel (25 Aralık).

Telefon

Macaristan'ın ülke telefon kodu 36 iken Budapeşte'nin telefon kodu ise 1. Türkiye'den Budapeşte'yi aramak için 00-36-1-numara; Budapeşte'den Türkiye'yi aramak içinse 00-90-alan kodu-numara kullanınız.

- Acil 112,

- Ambulans 104,

- Polis 107,

- İtfaiye 105Elektrik

- Macaristan'da elektronik cihazlarınızı 220 volt üzerinden Türkiye'de kullanılan prizlerle kullanabilirsiniz.

Elçilik

Posta adresi: 1062 Budapest Andrassy ut 123 / Hungary

Telefon: +36-1 478 91 00

Faks: +36-1 344 51 43

E-posta: embassy.budapest@mfa.gov.tr

Şehrin 5 farklı noktasında resmi turizm ofisleri bulunuyor...
 

Turizm Danışma

Gideceğiniz her şehirdeki gibi Budapeşte'de de öncelikle Turizm Danışma bürosunu bulun. Bu ofislerde sizlere şehrin haritasını ve etkinliklerle ilgili broşürleri veriyorlar. Budapeşte turizm ofisi tarafından beş dilde yayımlanan "Official Budapest Guide" çok işinize yarayacaktır. Soru sormaktan çekinmeyin. Hatta harita üzerinde mutlaka görülmesi gereken yerleri işaretlettirin. Dönemsel etkinlikler hakkında bilgi almayı da unutmayın. Turizm ofislerini;

- Liszt Ferenc Havaalanı Terminal 1 ve Terminal 2'de,

- Keleti tren istasyonunda,

- Deák Ferenc Meydanında,

- Liszt Ferenc Meydanında,

- Büyük Kapalı Pazarda (Vásárcsarnok) bulabilirsiniz.

 

Online Budapeşte

Gezialemi Porto Sayfası/a>

Budapeşte Resmi Turizm Sayfası (Budapestinfo)

Porto Budapest Tourist Guide

Budapest Com

World Guides Budapeşte Sayfası

Lonelyplanet Budapeşte Sayfası

Tripadvisor Budapeşte Sayfası

Frommer's Budapeşte Sayfası

 

Aklınızda Bulunsun

- Budapeşte'de musluklardan akan suda hijyenik açıdan bir sorun bulunmuyor. Gerisi sizin damak tadınıza kalmış.

- Yasalar gereği Budapeşte'de gezerken pasaportunuzu yanınızda bulundurmak zorundasınız.

- Uçaktan indiğinizde saatinizi 1 saat geriye almayı unutmayın.

- Budapeşte'de çok fazla genel tuvalet bulunmuyor. Buna metro istasyonları da dahil. Bazı parklarda bulunan tuvaletler de genellikle ücretsiz.

 

 

 

Budapeşte hakkında diğer gezi rehberleri için:

 

Budapeşte Gezi Rehberi : 1 (Gezilecek Yerler)

 

Budapeşte Gezi Rehberi : 2 (Ulaşım - Budapeşte Kart - Şehiriçi Turlar)


Budapeşte Gezi Rehberi : 3 (Yeme-İçme)

 

 

 

 

Not: Bu yazı, okuyacak ve kullanacak olanları bilgilendirmeye yöneliktir. Bazı bilgilerin (ücretler, saatler, isimler) mümkün olduğunca güncel olmasına azami özen gösterilmektedir. Mevcut durumu kesin olarak öğrenebilmek için gezi planlaması yaparken yazının içinde verilen linklerden kontrol edilmesi önerilir.

 Yazılan Yorumlar...
Budapeste
(20 Nisan 2016)

Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Tekrar gitmiş gibi olduk:) Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları uygundu. ( www.budapestetur.com ) Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derİm. Hele bizim gibi kalabalık grup ve çocuklar var ıse çok fazdalı.Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergona gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik...

 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.