Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Urla Mart Dokuzu Ot Festivali 2018 Mart       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye İzmir 20 Ocak 2013     5697 0 Erdin İVGİN 

 Urla Mart Dokuzu Ot Festivali (2018 Mart)
 Türkiye » İzmir
 (Gurme)

Urla bahar mevsimine, Doğal Sofra-Slow Food Urla Birliğinin düzenlediği gelenekselleşen "Ot Festivali" ile giriyor. Mart ayında Urla'da, hemen hemen unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği canlandırmak ve yarımadanın bio-çeşitliliğini kutlamak üzere bir seri etkinlik düzenleniyor. 

Urla Slow Food oluşumu ''Doğal Sofra'' gönüllülerinin, Urla belediyesi katkıları ile düzenledikleri etkinliğin kökeni Mart Dokuzu geleneğine dayanıyor. Baharın gelişinin kutlandığı Urla'nın o eski Mart Dokuz' larına atfen, Urla'lılar ve Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen ot meraklıları, hasır çantaları, sepetleri ve ellerinde küçük ot çakıları ile doğada unutulmaya yüz tutmuş otları keşfetmeye çıkıyorlar. Urla'nın çok eski yıllardan beri devam ettirdiği halk arasında " Martın 9'u olarak da bilinen (eski mart günümüz takvimninde 21-22 ye denk düşüyor) bahara giriş şenlikleri bu etkinlikle yaşatılıyor.Rumi takvim Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından M.Ö. 46 yılında kabul edilmiş ve tarihimizde resmi olarak 13 Mart 1840 (miladi) yılından 31 Aralık 1925 e kadar kullanılmış. Rumi takvim tarihine 13 gün eklenerek Miladi tarih gün olarak bulunur. Günümüzde Anadolu'da, birçok doğa olayı halen bu takvimdeki adları ile anılmaktadır. Mart Dokuzu da bu nedenle, yaklaşık 13 gün sonra kutlanır. Ege'de yüzyıllardır bir bahar bayramı olarak kutlanan Mart Dokuzu'nda yeşile basmak adettendir.

Urla nın tüm değerleri ile, tarihi ve sosyal zenginlik ve güzelliklerini tanıtmaya da önemli katkı yapan etkinlikde birinci gün Urla'nın tarihi önem taşıyan yerleri tanıtılıyor. Akşam Urla yemekleri tadılıyor.

Ertesi gün Urla Meydanında toplanılarak belediyenin temin ettiği toplu araçlarla ot toplama alanlarına gidiliyor. Özbek köyünün hanımlarının eşliğinde otlar tanıtılıyor, toplanıyor, neye yaradıkları, nasıl hazırlanıp pişirildikleri anlatılıyor. 

Bu doğa şenliğine, köy meydanındaki Pazar da buluşarak devam ediliyor. Köylülerin hazırladıkları doğal ürünler, gözlemeler bizleri bekliyor. Bu etkinliklerin ardından Urla Sanat Sokağındaki Antika Pazarında Urla'lı sanatçıların çeşitli eserlerini izleniyor.


Gerçekleşen Festivaller ve Tarihleri:
1. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali  21 - 22 Mart 2010
2. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali  24 - 25 Mart 2012
3. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali  23 - 24 Mart 2013
4. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali  22 - 23 Mart 2014
5. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali  21 - 22 Mart 2015
6. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali  19 - 20 Mart 2016


 

Ayrıntılı bilgiye http://www.urla.bel.tr  internet sitesinden ulaşabilirsiniz.


 
Türkiye
Ana Sayfa
   Türkiye
Festival Etkinlik
  İzmir
Ana Sayfa
  İzmir
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.